.

.

Olympiáda
bezpečné jízdy
KUK
Školní výlet
Olympiáda

V minulém týdnu se žáci naší školy zúčastnili okresního kola v přehazované. V úvodním zápase porazili mladý tým z Hulína. V následujícím zápase jsme porazili Litenčice. V posledním zápase ve skupině jsme podlehli Zborovicím. V semifinále jsme podlehli Rajnochovicím. V posledním zápase o 3. místo jsme těsně padli v odvetě se Zborovicemi. Děkujeme žákům za vzornou reprezentaci naší školy.  

Číst dál...

 

Vážení rodiče a přátelé školy, bývalí, současní i budoucí žáci,

srdečně vám děkujeme za účast na Dni otevřených dveří. Prohlédněte si fotografie z této povedené akce.

Tato myšlenka určitě proběhla hlavou těm, kteří se rozhodli slunečné – a tedy zcela jarní – dopoledne ve čtvrtek 16. března strávit v prostorách kroměřížského kulturního domu. Konala se tady akce veskrze kulturní, a to přehlídka v uměleckém přednesu Svátek poezie. A že to svátek opravdu byl! Slyšet verše z úst dětí současné generace je něco nevšedního. A pokud je to dítě dospívající žák 2. stupně základní školy, pak jde o věc zcela nečekanou. Přidejte k tomu ještě fakt, že přistupuje k recitaci zcela dobrovolně, ve svém volném čase a z vlastního rozhodnutí chtít slovy básníka sdělit myšlenku, pocity, svá trápení. Potom se ve stejnou chvíli stáváte vy – posluchači – svědky něčeho převratného. Zjišťujete, že básně mají své pevné místo v životě teenagerů i v době, která ne úplně nahrává mluvenému slovu, komunikaci mezi lidmi a umění, v jakékoli formě, vůbec.

Jsme jako škola hrdi, že máme žáky, kteří nejen rádi čtou, ale i recitují, dokonce hrají divadlo. Práce se slovem má na naší škole dlouhou tradici. Nespočítáme už, kolik dětí prošlo rukama vynikajících p. učitelek Marii Vérostové a Marii Šeré, které vedly své žáky ke kultivovanému projevu, lásce k přednesu a literatuře především. A my se snažíme v této tradici pokračovat.

I letos jsme, po úspěšném školním kole, vyslali želízka v ohni do oblastního kola. Tady se naši recitátoři museli „utkat“ nejen s porotou, ale hlavně se spolubojovníky z řad dramatických kroužků a žáků literárně-dramatických oborů základních uměleckých škol. Oceňujeme jejich odvahu do tohoto nerovného boje jít. Odnesli si cenné zkušenosti, mnozí využili závěrečné diskuze s porotou (učitelé ZUŠ, středních škol a herci oblastních divadel), ale hlavně chuť na sobě dále pracovat.

Podařilo se jim v těžké konkurenci získat i ocenění poroty, a to Veronice Bačkové za práci s hlasem, kontakt s obecenstvem a věrohodnost přenosu textu Jak namalovat podobiznu ptáka. Porota ocenila výkony i Agáty Hurdesové a Elišky Vejvodové za výběr klasiky (K.J.Erben – Vodník a K.H.Borovský- Král Lávra), kdy se oběma podařilo rozbít tradiční pojetí recitace těchto známých básnických skladeb.

Děkujeme také recitátorům 3. kategorie Emmě Šmerdové a sourozencům Kamile a Honzovi Bjačkovým za reprezentaci a vztah k mluvenému slovu. Slovu, které snad i díky nim nikdy nezanikne.

Dne 14. března proběhla výuka matematiky v naší škole netradiční formou.

Organizace UNESCO a univerzita v kanadském Montrealu každý rok vyhlašují tento den jako Mezinárodní den matematiky (tzv. Pí day se letos slavil na více než 2000 místech celého světa).

Napříč celou školou probíhala různá matematická klání, řešily se kvízy, hlavolamy, vytvářely se dvojrozměrné mandaly, ornamenty a netradiční trojrozměrná tělesa a stavby.

Aktivity se dětem líbily, byly zábavné, pestré, někde i dobrodružné a pohodovou matematiku si užili i ti, kteří ji nemají příliš v oblibě.

Číst dál...

Přehlídka prostřednictvím tvořivé práce na interpretaci básní nebo prózy rozvíjí v dětech schopnost hlubšího porozumění textu, kultivaci mateřského jazyka a rozvoj komunikačních dovedností.

Dne 16. 3. 2023 se konalo oblastní kolo postupové přehlídky v uměleckém přednesu SVÁTEK POEZIE, které vyhlásilo město Kroměříž a ZUŠ Kroměříž. Naši základní školu Zachar reprezentovali vítězové školního kola na 1. stupni, které se konalo 8. února 2023. Žáci Marie Nepožitková, Ema Vyorálková, Jan Malý, Matyáš Buřinský, Dita Wiedermannová, Leszek Przepiórka Čevela, Petra Buřinská, Tereza Mikulová prožili krásné dopoledne v prostorách DK Kroměříž.

Oceňuji nadání našich žáků, jejich zapálení pro recitaci, chuť i nadšení. Obzvlášť chci ocenit žáky, kteří uspěli i v oblastním kole recitační soutěže. V nepostupové 0. kategorii získala 3. místo Ema Vyorálková, v 1. kategorii získal také 3. místo Jan Malý a ve 2.kategorii s postupem do krajského kola se na 2. místě umístil Leszek Przepiórka Čevela. Vítězům blahopřejeme a Leszku P. Čevelovi přejeme hodně štěstí v krajském kole.

Číst dál...
Scroll to top